Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hızlı Render

4 posters

Hızlı Render Empty Hızlı Render

Mesaj  TheSultan Paz Ara. 30, 2007 4:31 am

Hızlı Render

Hızlı Render 180px-Blender_first_quickie_render

Eğer daha önceki rehberi bitirmedi iseniz, (Hızlı Modelleme rehberi), şimdi bitirin. Keep the same file open from that tutorial because we will be using it here.

Render, kameranızın açısından bakılarak alınan resmin görüntüsüdür. Bu görüntüde, çevre etkileri, ve sizin ayarlamalarınız göz önünde bulundurularak gerçeğe yakın bir resim üretilir. Bu render çok çabuk bitecektir, ancak, çalışmalarınız ne kadar karışık ve dolu oluırsa, render süresi buna göre uzayacaktır.

Renderin the Current Scene

Şimdi, ilk modelinizi ürettinizi, kuşkusuz, bunun çıktısını görmek isteyeceksinizdir. Render çabuk ve kolay. Object modunda olduğunuzdan emin olun (değilseniz Tab tuşuyla geçin.) Farenizi 3d penceresinin üzerinde tutarak F12 ye basın. Machintos OS X 10.4, ve Gnome masaüstü ortamlarında, Alt-F12 tuşlarına aynı anda basabilirsiniz Dashboard ve Gnome arama dialog kutusunun açılmasını önlemek için.

Eğer birden fazla işlemciniz varsa, render işleminizi hızlandırmanın bir yolu var. Bu durumda, burayı okumaya devam edin. Eğer, iki işlemciniz yoksa, bu paragrafı atlayın. F10'a basın, ve render ayarlarına gidin, alt sol köşede, "threads" butonu olacak. İlemcinizdeki çekirdeklerin sayısına göre, burada bulunan sayıyı değiştirin. (Örneğin, çift çekirdekli işlemciler için, buraya 2 girin) Şimdi tekrar render işlemini deneyin, bu kez dah hızlı bir şekilde bitecektir render işleminiz.

Aynı zamanda, menüden de Render > Render Current Frame seçeneği ile render işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Render işleminizi istediğiniz zaman ESC tuşuna basarak durdurabilirsiniz. Farenizin render penceresinin üzerinde olması gerekmektedir.

(Eğer, yanlışlıkla, render penceresini Blender penceresinin altına koyduysanız, Windows'ta durum çubuğundan tıklayarak render penceresini üste alabilirsiniz, veya çoğu işletim sisteminde ALT + Tab tuşları ile aktif pencerenizi seçebilirsiniz. (CMD-~)Mac'ler için))

Bu render yaptığınız işlem dolayısıyla çabuk bitti. Her ne zaman isterseniz F12 tuşuna basarak render işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer, nesneniz render işleminde tamamen siyah çıkıyorsa, muhtemelen ışık kaynağı eklememişsinizdir. Blender'ın bazı versiyonları, varsayılan görüntüde ışık eklemez, ve sizin eklemeniz gerekir. Işık eklemek için, object moduna geçin (Tab) ve sonra space tuşuyla nesne ekleme dialog kutusunu görüntüleyin, çıkan menüden Add > Lamp menüsünden seçeneklerden ne tür ışık kaynağı ekleyeceğinizi seçerek ışık kaynağını ekleyin. Işık kaynağını nesnenin içine eklemeyin, farenin sağ tulu ile ışığı seçerek, G tuşuna basarak herhangi bir yere taşıyın.

F12 - Render işlemini aktif olan kameraya göre yapar.

Render çıktısını kaydetme

Bazı durumlarda, render görüntünüzü kaydetmek isteyeceksiniz. 3d penceresinin üst kısmından, File > Save Image seçenekleri ile kaydedebilirsiniz, veya sadece F3'e de basabilirsiniz. Dosya dizini ile bir menü karşınıza çıkacak, üst kısımda, dosyayı kaydedecek olduğunuz yer, alt kısımda da, görüntünüze vereceğiniz isimi yazacagınız yer olacaktır. Unutmayın ki, Blender'ın 2.41'den önceki sürümlerinde, .jpg uzantısını yazmasanız, program kendisi de eklemeyecektir.

F3 - Render işlemi bitmiş ve görüntü hazırsa, Save Image (Resmi kaydet) dialog kutusunu açacaktır.

En son tarafından Paz Şub. 17, 2008 6:41 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
TheSultan
TheSultan
Admin

Hızlı Render Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Hızlı Render Right_bar_bleue

http://www.Blender.co.nr

Hızlı Render Empty güzel çidden

Mesaj  mikayil Çarş. Şub. 13, 2008 12:31 am

ben aradım aradım burada bulabildim blanderle ilgili turkce bilgileri

mikayil
NewComer
NewComer

Hızlı Render Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Hızlı Render Right_bar_bleue

Hızlı Render Empty Yakında yeni çeviriler...

Mesaj  TheSultan Perş. Şub. 14, 2008 10:23 pm

Şu anda diğer blender dersleri de çevirmenlerimiz üyelerimiz tarafından türkçeye çevrilmektedir. Çok yakında forumda yayınlanacaktır. Çalışmalarınızda başarılar...
TheSultan
TheSultan
Admin

Hızlı Render Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Hızlı Render Right_bar_bleue

http://www.Blender.co.nr

Hızlı Render Empty Geri: Hızlı Render

Mesaj  DeFault C.tesi Şub. 16, 2008 10:53 pm

....Machintos OS X 10.4, ve Gnome işletim sistemlerinde....
Gnome İşletim sistemi değildir.
Gnome, Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü ve geliştirme ortamıdır.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/GNOME

İlgili metin, "Machintos OS X 10.4, işletim sisteminde ve Gnome masaüstü ortamında" şeklinde yazılırsa doğru olur.
NewComer
NewComer

Mesaj  ali nogay C.tesi Mart 08, 2008 1:56 am

hocam çok teşekkürler emeğinize sağlık.

ali nogay
NewComer
NewComer

Mesaj  TheSultan Paz Mart 09, 2008 9:17 am